Головна HTML Валідація документів
Валідація документів

Валідацією будемо називати перевірку документа на відповідність веб-стандартам і виявлення існуючих помилок. Відповідно, валідним є такий веб-документ, який пройшов подібну процедуру і не має зауважень за кодом. Код веб-сторінки повинен бути написаний по певним правилам, які називаються специфікацією, її розробляє W3 Консорціум (www.w3c.org) за підтримки розробників браузерів.

На перший погляд, здається, що валідация необхідна, адже йдеться про скороченні кількості багів розробників і написанні «правильного» коду. На ділі все йде набагато складніше і довкола валідації до цих пір ведуться суперечки про її актуальність. Щоб об'єктивно розкрити це питання далі розглянемо плюси і мінуси такої перевірки.

Плюси валідації

Хоча html-код має досить просту ієрархічну структуру, при розростанні об'єму документа в коді легко заплутатися, отже, просто і зробити помилку. Браузери, не дивлячись на явно невірний код, у будь-якому випадку постараються відобразити веб-сторінку. Але оскільки єдиного регламенту не існує про те, як же має бути показаний «кривий» документ, кожен браузер намагається зробити це по-своєму. А це у свою чергу приводить до того, що один і той же документ може виглядати по-різному в популярних браузерах. Виправлення явних промахів і систематизація коду призводить, як правило, до стабільного результату.

Тенденції

Часи, коли виробники браузерів додавали унікальні можливості в свій продукт всупереч всім стандартам, починають відходити в минуле. Кожна нова версія браузера все більше підтримує специфікації і відображає документи з мінімальними помилками або взагалі без них. Розробники сайтів, що також дотримуються канонів веб-стандартів, таким чином відповідають сучасним тенденціям розвитку веб-технологій. Не варто забувати і про XML (extensible Markup Language, розширювана мова розмітки). Ця мова стає стандартом де-факто для зберігання даних і обміну інформацією між різними застосуваннями. Синтаксис XML жорсткіший, ніж HTML і не прощає щонайменших помилок. У якомусь сенсі XML схожий на мови програмування, в яких програма не буде скомпільована, доки код не відлагоджений. HTML є першою сходинкою до вивчення XML, тому привчаючи себе писати код по всіх правилах, буде легко перейти до наступного етапу розвитку HTML.

Мода на валідацію

Як це не дивно, але серед веб-розробників теж існує своя мода. Поточна мода ? створювати валідні документи і вивішувати спеціальний значок у вигляді картинки, що сайт відповідає специфікації HTML. Подібна тенденція торкнулася навіть замовників сайтів і при написанні технічного завдання на розробку сайту деякі з них спеціально обумовлюють, щоб сайт був виконаний по веб-стандартах.

Непрямі переваги

Дотримання стандартів багато в чому дає безліч вигод, які виявляються в дрібницях і стають помітними досягши певної критичної маси. Зокрема, об'єм коду стає меншим, компактнішим і читабельнішим. Відповідно, для користувачів підвищується швидкість завантаження сайту в цілому.

Мінуси валідації

Сайти, звичайно ж, роблять для того, щоб їх відвідували люди. Саме відвідувачі виступають мірилом роботи сайту, а їх цікавить інформація і спосіб її здобуття. Користувач бажає, щоб сайт коректно відображувався в його улюбленому браузері, швидко завантажувався і містив ті матеріали, які йому потрібні. Відмітьте, в цьому списку немає нічого про код документа і його валідність, відвідувачів це просто не цікавить. Тому абсолютно невалідний сайт, але виконаний з душею, наповнений цікавими матеріалами залучить до себе більше відвідувачів, чим порожній ресурс зроблений по всіх правилах».

Браузери

Розробники браузерів не завжди слідують специфікації і в деяких випадках трактують код не по заданих правилах, а по-своєму. Зрештою це приводить до того, що веб-сторінка, яка правильно (тобто так, як і замислювали розробники) відображується в одному браузері, виводиться з помилками в іншому. Дотримання специфікації в подібних випадках, швидше за все відлякає користувачів деяких браузерів. Наприклад, Internet Explorer (IE) в даний час займає лідируюче положення серед браузерів, але при цьому підтримує специфікацію HTML і CSS гірше, ніж Firefox і Opera. Очевидно, що користувачі IE при відвідинах сайту виконаного по всіх стандартах, але що не зважає на специфіку цього браузера, побачать непривабливу картину. Замовникам сайту, а також їх розробникам подібна ситуація не до вподоби, тому стоячи перед вибором: стандарти або браузер, вони в більшості вибирають браузер. Виходить невтішна картина — витрачати час на відладку коду для відповідності специфікації немає особливої потреби. Цей час краще присвятити тому, щоб документ без проблем працював в різних браузерах — так в основному роздумують веб-розробники.

Резюме

Так чи варто проводити валідацію документів і займатися цим етапом при написанні веб-сторінок? Аргументи існують як за, так і проти, і тут вже кожен вирішує, що для нього важливіше. Проте при вченні HTML і створенні сайтів валідація необхідна, оскільки вона допомагає позбавитися від зайвих помилок і згодом уникати їх.

 

Коментарі  

 
0 #4 Debbra 21.06.2017 23:08
Hello, Neat post. There is a problem with your web site in web explorer, would test
this? IE nonetheless is the market leader and a good section of other people will pass over
your excellent writing because of this problem.

Here is my webpage :: foot
pain bottom
Цитувати
 
 
0 #3 Geneva 21.06.2017 09:26
Because the admin of this web site is working, no doubt very soon it will be
well-known, due to its feature contents.

My site ... foot pain and tingling
Цитувати
 
 
0 #2 Leandro 11.06.2017 02:01
Because the admin foot pain on top
of foot
this web page is working, no doubt very quickly it will be well-known, due to
its quality contents.
Цитувати
 
 
0 #1 Alicia 28.04.2016 07:08
Это действительно здорово, что я был найти все это время.reflective vest
Цитувати
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

© 2008-2013 PHPist